KORUNA EVROPY (ZDOLÁNO 18 Z 45 VRCHOLŮ)
Jedná se o projekt, jehož cílem je vylézt na nejvyšší vrchol každého státu Evropy. Problém je však s definicí hranic našeho kontinentu, které se značně rozcházejí. Dle Guinnesovy knihy rekordů leží v Evropě 47 států. Některé země (Itálie+Francie a Albánie+Severní Makedonie) však své nejvyšší vrcholy sdílí se svým sousedem, tudíž výzva obsahuje jen 45 hor, kopců, kopečků či dokonce terénních nerovností. Pro zpestření se u některých vrcholů pokusím zdolat jak jejich evropskou pevninskou verzi, tak i případně ostrovní mimoevropskou, která však legislativně patří Evropskému státu.
ALBÁNIE+SEVERNÍ MAKEDONIE – Velký Korab – 2764 m – bez pokusu
ANDORRA – Coma Pedrosa – 2942 m
Výstup na vrchol z městečka Arinsal. Klasickej choďák kolem nádhernýho polozamrzlýho jezera Estany Negre s převýšením asi 1300 metrů. Od něj je to trošku otravná jebačka po kamenech a šotolině, ale nic co by průměrnej „hajker“ nedal. Výstupovka a sestupovka stejná, krásnej vejlet na odpoledne.
MAPA VÝSTUPU ČLÁNEK NA WEBU ODKAZ NA STRAVA
BELGIE – Signal de Botrange – 694 m
Belgie je placka, stejně jako celej Benelux, takže i nejvyšší vrchol není žádná hitparáda. Prostě dojedeš na parkál a dojdeš pár metrů pod schody, který nikam nevedou a není z nich nic vidět. Spíš taková kuriozita než nějakej velkej zážítek.
MAPA VÝSTUPU ČLÁNEK NA WEBU ODKAZ NA STRAVA
BĚLORUSKO – Dzjaržynskaja hara – 345 m – bez pokusu
BOSNA A HERCEGOVICA – Bosanski Maglić – 2386 m – bez pokusu
BULHARSKO – Musala – 2925 m – bez pokusu
ČERNÁ HORA – Zla Kolata – 2534 m – bez pokusu
ČESKO – Sněžka – 1603 m
Klasický povinný výstup každého Čecha, jak v zimě, tak v létě. Páprdové to ojebou lanovkou, poctiváci to vybombí po svejch, aby pak závěrečné výškové metry mohli jít v ohrádce jak prasata na porážku a nahoře si dát high five s ladies v moon boots. Na východ nebo západ slunce fajn, jinak pryč odsud.
MAPA VÝSTUPU ČLÁNEK NA WEBU ODKAZ NA STRAVA
DÁNSKO – Møllehøj – 171 m – bez pokusu
DÁNSKO – Gunnbjørn – 3694 m – bez pokusu
ESTONSKO – Suur Munamägi – 318 m – bez pokusu
FINSKO – Halti – 1324 m – bez pokusu
FRANCIE+ITÁLIE – Mont Blanc – 4808 m
Druhý pokus o zdolání nejvyšší hory Evropy, tentokráte s hoblovačem Sněžky, mistrem Vacíkem. Normálka na „bílou horu“ je fyzicky poměrně náročnej choďák, kde tě čeká několik fejkových vrcholů. Spolu s nadmořskou výškou to pak na ledovci pěkně kope. Technicky je to pohoda, když už ale přituhuje, tak ve stěně na Gouter jsou fixní lana. Horší je kamenná loterie v Grand Couloir, kde musíš mít i trochu kliku, aby si nedostal šutrem do hlavy. Je to sice krátkej úsek, ale mnoho pokusů skončilo už v tomto bodě a vrtule zde bohužel nebyla vyjímkou. Na ledovci tě čekaj ještě asi dva zajímavý úzký hřebínky, ale největší problém ti stejně může způsobit špatná aklimatizace nebo počasí.
MAPA VÝSTUPU ČLÁNEK NA WEBU ODKAZ NA STRAVA
CHORVATSKO – Sinjal – 1831 m – bez pokusu
IRSKO – Carrauntoohil – 1041 m – bez pokusu
ISLAND – Hvannadalshnjúkur – 2110 m – bez pokusu
KOSOVO – Rudoka e Madhe – 2658 m – bez pokusu
KYPR – Mount Olympus – 1952 m
Vrcholek žádnej paradise není, jelikož na něm stojí nějakej vojenskej satelit, ale výšlap po černý sjezdovce je na Kypru docela u unikátní zážitek. Sice je to kousek, ale zas tam nikoho nepotkáš, páč všichni hajkujou dole kole kopce.
MAPA VÝSTUPU ČLÁNEK NA WEBU ODKAZ NA STRAVA
LICHTENŠTEJNSKO – Vorder Grauspitz – 2599 m
Na tenhle kopec od druhý půlky nevede žádná cesta, takže si můžeš vybrat, jak ho chceš zdolat. Tradiční rady jsou fajn, ale hřebínek z vedlejšího Hinter Grauspitz je bez matroše docela adrenalin a dodá tvýmu výstupu jiný grády.
MAPA VÝSTUPU ČLÁNEK NA WEBU ODKAZ NA STRAVA
LITVA – Aukštojas – 294 m – bez pokusu
LOTYŠSKO – Gaiziņkalns – 312 m – bez pokusu
LUCEMBURSKO – Kneiff – 560 m
To takhle kousek za hranicí odbočíš ze silnice na prašnou cestu a jedeš mezi poli do kopce. Najednou to nahoře drncne a ty zjistíš, že si kolem přejel malý kamenný patníček, který značí nejvyšší vrchol Lucemburska. Kolem jen tráva, sem tam strom a hnůj. Takže asi tak.
MAPA VÝSTUPU ČLÁNEK NA WEBU ODKAZ NA STRAVA
MAĎARSKO – Kékes – 1014 m
Výběh na nejvyšší kámen Maďarska není žádný dechberoucí zážitek. Prostě jako bys šel do Stromovky, jen je to trochu do kopce. Výhledů tu taky moc nenanjdeš, takže si tenhle kopec střihni, jen když jedeš náhodou kolem. Za cílenej výjezd nestojí.
MAPA VÝSTUPU ČLÁNEK NA WEBU ODKAZ NA STRAVA
MALTA – Ta‘ Dmejrek – 253 m
Jeden z kopců kategorie terénní nerovnost. Prostě na tenhle bod nejedeš cíleně, ale třeba stejně jako já ho míjíš na kole při bajkovém průzkumu celého ostrova. Jsou tu hezký útesy, víc nic.
MAPA VÝSTUPU ČLÁNEK NA WEBU ODKAZ NA STRAVA
MOLDAVSKO – Dealul Bălănești – 430 m – bez pokusu
MONACO – Chemin des Révoires – 161 m – bez pokusu
NĚMECKO – ZUGSPITZE – 2962 m
Němci znásilnili svůj nevyšší kopec lanovkami a betonovými stavbami, takže pro tenhle výstup platí, cesta je cíl. Nahoře betonárka, zbytek pecka. Na více než dvou tisících výškových metrech tě čeká krásná soutěska Höllentalklamm, dramatické údolí ohraničené skalními štíty, dvě lehké ferraty a i kousek ledovce. Sice krátkej, ale čistej led, takže si mačky nezapomeň doma.
MAPA VÝSTUPU ČLÁNEK NA WEBU ODKAZ NA STRAVA
NIZOZEMSKO – Vaalserberg – 322 m
Další z kopců nekopců. Na rozdíl od zbytku Beneluxu je tady nahoře ale pořádnej Václavák. Najdeš tu rozhlednu, trojmezí (bod, kde se setává Belgie, Nizozemí a Německo) a pak tři pomníčky, který trčí z chodníku. Jeden z nich je nejvyšší bod Nizozemí.
MAPA VÝSTUPU ČLÁNEK NA WEBU ODKAZ NA STRAVA
NIZOZEMSKO – Mount Scenery – 887 m – bez pokusu
NORSKO – Galdhøpiggen – 2469 m – bez pokusu
POLSKO – RYSY – 2499 m
Vysoké Tatry jsou srdcovka, kde ty nejhezčí kopce jsou mimo turistický chodníky. Rysy jsou bohužel masovka a to z obou stran. Choďák po značeným chodníku je nejlepší brzy ráno, kdy vyjedeš první eletričkou na Štrbské Pleso a posilníš se luxusní snídaní na Chatě pod Rysmi. Je pak dobrá šance, že nebudeš k vrcholovýmu kříži stát frontu. Pokochat se a rychle zmizet na nějakej víc osamělej kopec, třeba taková Vysoká je kousek a je moc fajn.
MAPA VÝSTUPU ČLÁNEK NA WEBU ODKAZ NA STRAVA
PORTUGALSKO – Torre – 1993 m – bez pokusu
PORTUGALSKO – Ponta do Pico – 2351 m – bez pokusu
RAKOUSKO – Großglockner – 3798 m
Nejvyšší hora Rakouska je opravdu parádní kopec, kterej jsem si dal už dvakrát a rozhodně ne naposledy. Po normálce jsem si ho užil i přes pověstný hřeben Stüdlgrat, kde už je třeba lezecký skill a zkušenost. Je zde pár míst, která jsou dost vzdušná a je třeba vědět jak na ně. U kříže a zvláště v pasáži mezi vrcholem a Kleinglocknerem je to při hezkým počasí hotovej Václavák, kde se půlka lidí chovají jak dementi, a různě se předbíhají a ohrožují navzájem. Je třeba se zde na dvou místech, který jsou jednosměrný, obrnit trpělivostí a počkat, až člověk přijde na řadu.
MAPA VÝSTUPU ČLÁNEK NA WEBU ODKAZ NA STRAVA
RUMUNSKO – Moldoveanu – 2544 m – bez pokusu
RUSKO – Elbrus – 5642 m – bez pokusu
SAN MARINO – Monte Titano – 756 m
Tenhle pahorek jsem si střihnul na bajku hezky poctivě přímo od moře z italského Riccione. Cesta je po silnici a neustále mírně stoupá. V samotném San Marinu už je to poctivá hamtačka do serpentýn až k samotnému hrádečku, kde je nejvyšší kopec. Je to hezká projížďka, ale asi nic, co bych musel extra opakovat. Jednou a dost.
MAPA VÝSTUPU ČLÁNEK NA WEBU ODKAZ NA STRAVA
SLOVENSKO – Gerlachovský štít – 2655 m – bez pokusu
SLOVINSKO – Triglav – 2864 m
Triglav se svým vesmírným přístřeškem na vrcholu je jedna z nejnavštěvovanějších hor v Evropě. Vše se dá stihnout za jeden den, jen je třeba trošku šlápnout do vrtule a počítat s cca 2000 výškovými metry. Nahoru vede hned několik cest, já jsem volil tu přes Tomiškovu pot. Cesta je místy jakoby ferrata, ale pro zkušenější horaly postačí pouze helma na kameny, který na tebe budou vrhat podlí slovinští kamzíci. Na hlavním hřebeni opět čekej davy lidí, takže doporučuju si pak zchladit nervy na chatě Kredarica jejich unikátním pivem Tektonik.
MAPA VÝSTUPU ČLÁNEK NA WEBU ODKAZ NA STRAVA
ŠPANĚLSKO – Mulhacén – 3479 m
Nejvyšší hora pevninského Španělska nás hodně překvapila. Čekali jsem jen suťoviště a hoblovačku v pustý krajině, ale dostali zeleň, potůčky a vodopády. Akorát až samotnej vršek je nůďo, jinak cesta z Trevélezu byla asi nejlepší volbou, která je hodna doporučení. Když jsi sportovec, zmákneš to navíc tam i zpět kolem 7 hodin. Místní tam nahoru jednou do roka vláčej i nějakou svatou sochu z kostela, takže nebuď máslo.
MAPA VÝSTUPU ČLÁNEK NA WEBU ODKAZ NA STRAVA
ŠPANĚLSKO – Pico de Teide – 3715 m
Jako španělskej bonus může posloužit tahle úchvatná sopka, která sice leží na kanárských ostrovech, ale politicky patří jakoby pod Evropu. Tenká linie z hlediska Koruny Evropy, ale místo špekulování nad tím, jak to je, je lepší prostě koupit letenku, dorazit na Tenerife a tenhle majestátní kužel, kterej je 3. největší sopkou na světě, prostě vylézt. Když máš karmu a chytneš póčo, tak při východu slunce uvidíš asi největší stín ve svým životě, jak se obtiskává dolů na pevninu a oceán. Tohle nikdy z hlavy nevymažeš.
MAPA VÝSTUPU ČLÁNEK NA WEBU ODKAZ NA STRAVA
ŠVÉDSKO – Kebnekaise – 2097 m – bez pokusu
ŠVÝCARSKO – Dufourspitze – 4634 m – bez pokusu
SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ – Ben Nevis – 1344 m – bez pokusu
SRBSKO – Midžur – 2169 m – bez pokusu
TURECKO – Mahya Dağı – 1031 m – bez pokusu
TURECKO – Ararat – 5137 m – bez pokusu
UKRAJINA – Hoverla – 2061 m – bez pokusu
VATIKÁN – Vatikánské zahrady – 75 m
No když to na Maltě byla terénní nerovnost, tak tady je to skoro krtina. I proto jsem ve Vatikánu zvolil výstup do nejvyšší věže Baziliky Svatého Petra a byl z ní vskutku parádní výhled na celý Řím. Navíc těch schodů tam taky pár je, takže to vlastně i s výstupem na vrchol má něco společnýho.
MAPA VÝSTUPU ČLÁNEK NA WEBU ODKAZ NA STRAVA